podologické vyšetření


Postup podologického vyšetření

 

1. Vyšetření na podoskopu

Součástí podologického vyšetření je vyšetření na tzv. podoskopu. Podoskop je diagnostický přístroj pro posouzení ortopedických vad nohou. Toto vyšetření pomáhá odhalit vady drobných kloubů nohy, postavení, tlak a rotaci patních kostí i jednotlivých částí chodidla vůči sobě.

Podoskop se skládá ze skleněné desky, pod kterou je šikmé zrcadlo. Pacient si na skleněnou desku stoupne a zrcadlo zobrazí míru zatížení jednotlivých částí chodidel a další možné příčiny problémů. 

ilustrační foto: vyšetření na podoskopu

2. Kineziologické vyšetření

Jedná se o vyšetření celého těla – hybnosti kloubů, svalové síly a rozsahu pohybu. Součástí vyšetření je i pacientova anamnéza – dřívější i současné zdravotní problémy a choroby, byť by se současným stavem zdánlivě nesouvisely. Hodnotím celkové držení těla, využívám vyšetření pohledem, pohmatem, vyšetřuji aktivně i pasivně pohyby kloubů, svalovou sílu, kloubní vůli, vyšetřuji také stav měkkých tkání, svalové dysbalance, funkční pohybové stereotypy, zkrácené a ochablé svaly, hypermobilitu apod.

 

3. Korekce stélkami

Jednou z možností korekce problémů s nohami a celým pohybovým aparátem je použití termoplastických stélek do bot. Tyto stélky korigují nesrovnalosti ve stoji, chůzi, pohybu. Ve své ordinaci používám 

- termoplastické stélky značky FORMTHOTICS. Jejich velkou předností je možnost tvarovat je po zahřátí podle nohou a bot klienta, čímž získáme individuální odlitky ušité přímo na míru klienta. Tato značka nabízí širokou škálu stélek do sportovní obuvi.

- stélky značky SCHEIN, jejichž předností je nejen možnost použití do společenské obuvi a do lodiček, ale i různé druhy pro sportovní obuv.

 

Další informace o stélkách naleznete, když kliknete na tyto odkazy: Stélky Formthotics a Stélky Schein.